Pytania

Czym jest psychodietetyka?


Psychodietetyka to dziedzina wiedzy która łączy wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. Psychodietetykiem zazwyczaj zostaje psycholog lub dietetyk, który ukończył studia podyplomowe na tym kierunku. Dziedzina ta staje się coraz bardziej popularna, a psychodietetycy coraz częściej pojawiają się jako eksperci w mediach. Powodem jest fakt, że obecne dane wspasują, że podłoże psychologiczne może być czynnikiem odpowiedzialnym za wiele poważnych chorób związanych z żywieniem.

Jak wygląda praca z psychodietetykiem?


Współpraca z psychodietetykiem zaczyna się od pierwszej półtoragodzinnej konsultacji, podczas której poznaje twoją historie żywieniową (przebyte diety, wahania wagi itp.). Dodatkowo przeprowadzam wywiad dotyczący twoich aktualnych wyników badań, chorób i innych somatycznych dolegliwości.. Następnie omawiamy cel wizyty i formułujemy wstępny plan działania. Na pierwszą wizytę oraz na kolejne jesteś proszony o wypełnianie dzienniczka psychodietetycznego, który jest najlepszą wskazówką dotycząca twojego sposobu odżywiania. Kolejne wizyty przebiegają według indywidualnego planu, ale prawie zawsze opierają się na prowadzonym przez Ciebie dzienniczku żywieniowym.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?


Miej ze sobą wypełniony dzienniczek żywieniowy (który przesyłam podczas umawiania wizyty) oraz najlepiej żebyś posiadał aktualne badania (możesz zapytać mnie o listę podstawowych badań). W dzienniczku zapisuj wszystko co jesz i pijesz, notuj głód i sytość oraz nastrój i myśli. Spokojnie… przesłany przeze mnie plik ma instrukcję. Pamiętaj tylko, że czym dokładniejszy będziesz w zapisywaniu, tym nasza współpraca będzie efektywniejsza. Twoje błędy żywieniowe to doświadczenie, z którego możemy wyciągnąć wnioski, a nie porażka :).

Ile konsultacji potrzebuję?


To zależy, ale najczęściej jest to od 5 do 10 wizyt, jeżeli problemy dotyczą tylko odżywiania. Po tych wizytach powinieneś być już samodzielny. Jeżeli cierpisz na zaburzenia odżywiania albo problem jest bardziej skomplikowany tych wizyt powinno być trochę więcej. Ale nie martw się, nie będę Cię trzymać na siłę i to przede wszystkim ty decydujesz, jak długo i często chcesz do mnie przychodzić. Najlepsze efekty są jednak, kiedy wizyty odbywają się cyklicznie co tydzień bądź co dwa tygodnie, a z czasem zmniejszamy ich częstotliwość.

Gdzie odbywają się wizyty?


Są różne opcję. Najczęściej, wizyty odbywają się w moim gabinecie w Krakowie (dokładny adres w zakładce kontakt) gdzie jestem we wszystkie wtorki. Oprócz tego możemy umówić się w Krakowie, w spokojnej kawiarni lub na wizycie domowej u Ciebie. Ostatnią opcją są wizyty online, dla tych najbardziej zabieganych i z poza Krakowa :).

Jak mogę zapłacić za wizytę?


Możesz zapłacić gotówką podczas wizyty lub przelewem na konto (jeżeli zdecydujesz się na tą opcję to napisz do mnie, wyślę Ci numer konta).