Jeżeli Twój problem pasuje do któregoś z punktów na dole, warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty psychodietetyki.
Pamiętaj jednak, że to problemy z którymi najczęściej spotykam się w moim gabinecie i w których pomagam, co oczywiście nie oznacza, że każdy psychodietetyk pracuję z wszystkimi problemami opisanymi poniżej. Dlatego przed wizytą warto zapytać, czy dany specjalista zajmuję się problemem, który Ciebie dotyczy.
1
Masz wiedzę na temat żywienia, ale nie potrafisz wprowadzić jej w życie. Brak Ci motywacji lub szybko się poddajesz w walce o nowe nawyki żywieniowe.
2
Masz mętlik w głowie i już nie wiesz co jest zdrowe, a co nie. Nie wiesz jaką dietę zastosować, co jeść przy twoich dolegliwościach, albo jak jeść aby schudnąć/przytyć.
3
Masz problem z zajadaniem emocji, jesz gdy masz stres lub pocieszasz się jedzeniem.
4
Masz nieregularny tryb życia i odżywiania, ciągłe efekty jojo, chcesz nauczyć się elastyczności w żywieniu, a przy tym zachować odpowiednią masę ciała.
5
Objadasz się, nie potrafisz powiedzieć sobie stop, potem męczą Cię wyrzuty sumienia.
6
Chcesz w końcu przestać cały czas myśleć o jedzeniu i odżywiać się biologicznie.
7
Cierpisz na zaburzenia odżywiania. Chorujesz na anoreksję, bulimię, kompulsywne objadanie się lub podejrzewasz u siebie taką chorobę.
8
Twoje dziecko odżywia się niezdrowo, ma nadwagę lub problemy zdrowotne, chcesz mu pomóc, ale nie wiesz jak.
9
Potrzebujesz kogoś kto holistycznie popatrzy na twoje zdrowie i pokieruje Cię do odpowiednich specjalistów.
10
Masz problem z poukładaniem sobie spraw związanych z jedzeniem, potrzebujesz wsparcia, odpowiedniego planu działania.
Przed wizytą u specjalisty psychodietetyki warto również upewnić się jakie dodatkowe kompetencje ma taki specjalista, czy jest on psychologiem, dietetykiem czy w ogóle nie posiada bazy, która jest często pomocna w rozwiązywaniu dodatkowych problemów pojawiających się na konsultacjach. Najlepiej sprawdź jego doświadczenie oraz wykształcenie i upewnij się, że jest on kompetentny w tym co robi.